O NÁS
Kontakty

ZLATNICTVÍ BALCAR
OSVČ

Telefon: +420605154686
Fax: +420541240199
E-mail: lukas@zlatnictvi-lbalcar.cz

Minská 72
Brno 61600

  • O NÁS
  • HISTORIE BALCAR ZLATNICTVÍ

HISTORIE BALCAR ZLATNICTVÍ

                      

 TŘETÍ GENERACE ZLATNÍKŮ OD ROKU 1925.

Krásné šperky patrně nikdy nevyjdou z módy, obzvlášť, jsou-li ručně vyráběné. Stylové hodinky, skvostné snubní prsteny , zásnubní prsteny, investiční diamanty nebo originální doplňky ze zlata a stříbra – to vše, a ještě mnohem víc, pochází z dílny zlatníka a klenotníka Lukáše Balcara. 

Lukáš Balcar, majitel klenotnictví na Minské ulici v Brně, představuje již třetí generaci zlatníků v rodině – po svém dědovi a otci pokračuje v rodinné tradici vlastnoruční výrobou šperků. O tom, že se jedná o staré (a v dnešní době neobvyklé) řemeslo, není třeba pochybovat. „Byl jsem k výrobě šperků veden odmalička. Jako malý kluk jsem dostával od táty levné modely, které jsem se učil lepit. Tento koníček pokračoval drahými a složitými kousky, na kterých jsem se naučil trpělivosti a zručnosti,“ prozrazuje pan Balcar svou motivaci. Záhy po ukončení střední umělecké školy v Turnově se postavil na vlastní nohy. Zpočátku mělo jeho zlatnictví skromnou podobu, ale se zvyšující klientelou se i sám majitel rozhodl, že posune byznys na vyšší úroveň: „Po pár letech jsem se rozhodl, že se nechci zabývat levnými výrobky, ale chci vyrábět kvalitní a luxusní šperky s přírodními kameny a brilianty, což se mi podařilo.“

Zlatnictví Lukáše Balcara působí na trhu již od roku 2001. Nabídka jeho služeb se během let neustále rozšiřovala a nyní nabízí vskutku komplexní servis. Zákazníci si tak mohou vybrat šperky podle vlastního vkusu. Kromě nabídky na prodejně má tak klient možnost zakoupit modely z katalogu nebo si nechat vyrobit šperk podle vlastních představ a návrhů. „V nabídce máme k výběru z mnoha druhů přírodních kamenů různých velikostí, tvarů a odstínů barev. Zákazník má tudíž přímo na místě  možnost vybrat si, který z přírodních kamenů či briliantů se mu zamlouvá. Od toho se poté také odvíjí cena šperku. Proto je částka individuální až po konkrétní domluvě se zákazníkem,“ upřesňuje Lukáš Balcar. Zakoupeným produktům garantuje klenotnictví na Minské ulici celoživotní servis. Co to znamená? „U prstenu si můžete pod pojmem servis představit jeho zvětšování, zmenšování, povrchové úpravy - jako je třeba matování, nebo naopak leštění - a samozřejmě čištění šperku“, dodává majitel.

A čím jsou produkty, jenž Lukáš Balcar nabízí, odlišné od konkurence? „V Brně jsou pouze dvě zlatnictví, kde si můžete vybrat přírodní kámen a určit, jakou podobu bude mít váš šperk. Od konkurence se tedy odlišujeme vlastnoruční výrobou, individuálním přístupem k zákazníkům, bohatým výběrem a celkovým servisem.“ Opravy a případné reklamace provádí pan Balcar do druhého dne, výrobu na zakázku je schopen splnit do tří dnů.


Kromě klasických šperků a luxusních doplňků však nabízí klenotnictví a zlatnictví Lukáše Balcara mnoho služeb navíc. Jste fanoušci motorek a rychlých kol? Pak vás jistě nadchnou originální doplňky na motorky DUCATI. Jak se zlatník dostane k tak netradičnímu nápadu? „Před čtyřmi roky jsem začal uvažovat o koupi motorky. Známý mi nabídl, jestli nechci koupit jeho motorku DUCATI. Tím začala moje láska k motorkám této značky. Časem jsem však chtěl motocykl odlišit od jiných – tak mě napadlo, proč tyto služby a zboží nenabízet i zákazníkům?“ Že svůj záměr splnil Lukáš Balcar na sto procent, uznáte sami při prohlídce katalogu produktů. Kromě prodeje různých doplňků DUCATI nabízí klenotnictví také zlacení a niklování součástek na motorky této značky, frézování nápisů a log do kovu a mnohé další služby nejen pro milovníky rychlých vozů.

Není asi žádným překvapením, že klientelu tvoří především stálí zákazníci. Pan Balcar vidí důvod, proč se zákazníci vždy rádi vrací, v tom, jakou péči věnuje svým výrobkům. „Stane se třeba, že zákazník potřebuje narychlo opravit šperk a nechá ho opravit jinde. Následně se však vrací k nám s prosbou, abychom ho dali opět do původního stavu. Proto si pak klient tento čin rozmyslí a navštíví s jakýmkoli problémem pouze nás,“ prozrazuje majitel zlatnictví. Mezi stálé zákazníky však počítá také mladší ročníky, kteří zprvu upřednostňují levnější výrobky ze stříbra a oceli. „Postupem času, až si sami zajistí vyšší plat, se stávají našimi stálými zákazníky.“

Kdy jindy se klientela množí, než o Vánocích. Bylo tomu tak i letos? „ Přes Vánoce nás postihla nepříjemnost. Kvůli havárii kanalizace byla Minská ulice uzavřena. Naši zákazníci si nás však i přesto vyhledali,“ shrnuje pan Balcar a dodává, že vánoční svátky jsou pro jeho zlatnictví nejlepším měsícem v roce. Také proto se na ně pečlivě připravuje. Co se nejvíce kupuje? „Největší podíl na tržbě je zakázková výroba a po ní prodej zlata. Následuje ocel, hodinky a stříbro.“ Přes svátky si mohli navíc klienti užít vánoční atmosféru i jinak, a to speciálním dárkem v podobě ochutnávky vánoční štoly. 

Co dodat na závěr? „Přál bych si mnoho spokojených zákazníků, kteří se k nám rádi budou vracet,“ dodává Lukáš Balcar.

                                                                 Zlatnictví Balcar Lukáš Brno